Eublepharis macularius ...

... gekončík noční a spol. ...

ČLÁNKY

Stavba inkubátoru

 
V tomto článku uvádím postup při konstrukci malého inkubátoru. Pro představu přikládám i pořízené fotky, myslím, že ty napoví více než složité popisy. Mnou popisovaný postup je vhodný pro ty, komu stačí menší, amatérsky vyrobený inkubátor. Těm, kdo potřebují nebo upřednostňují profi inkubátor tímto doporučuji navštívit rubriku Odkazy, ve které snad naleznou kontakt na firmy zabývající se jejich výrobou nebo jejich prodejce.


Vzhledem k tomu, že s chovem teprve začínám, rozhodla jsem se ke stavbě inkubátoru použít nyní nevyužitý plastový box o rozměrech dna cca. 50 x 35 x 18 cm s tím, že snad bude prozatím dostačující.

K výrobě jsem použila:
- plastový box
- polystyrénové desky o tloušťce 2 cm
- kousek kovové síťky proti hmyzu
- samolepící tapeta
- papírový karton
- topný kabel o výkonu 10 W a délce 4 m
- 2 úchytky
- termostat RT-2C
- pomůcky: metr, tužka, ostrý nůž, plastové upínací pásky (popř. drát), šroubovák, bodlo, aku vrtačka, tavná pistole na plast


Použité materiály a pomůcky
plastový box
plastový box
 polystyrénové desky
polystyrénové desky
karton
karton
topný kabel
topný kabel
 úchytky
úchytky
termostat
termostat RT-2C
 
upínací pásky
   


Začala jsem tím, co je při stavbě inkubátoru v bytě asi nejhorší - obložením plastového boxu polystyrénem pro zajištění větší tepelné izolace a stability teplot uvnitř inkubátoru. Z polystyrénových desek jsem vyřízla kusy odpovídající velikosti a postupně je upevnila k boxu. Upevnění na přední, zadní a obou bočních stěnách bylo ulehčené tím, že plastový box má na vrchní straně rantlík pro víko, který je čistě náhodou stejně široký jako polystyrén. Takže nejjednodušší bylo samozřejmě polystyrén pouze do tohoto rantlíku zasunout. V přední straně boxu jsem ještě před upevňováním polystyrénu vyřízla podlouhlé okénko a tavnou pistolí jsem zde uchytila kovovou síťku proti hmyzu – toto bude sloužit ke kontrole inkubátoru bez jeho zbytečného otevírání a také pro potřebné větrání. Celý polystyrénový korpus jsem pak otapetovala samolepící tapetou, čímž jsem připevnila ke zbytku i spodní kus polystyrénu. Poslední kus polystyrenu patřící na vrch inkubátoru jsem také otapetovala a zapasovala do víka. Napevno bude uchycen až později. Tím bychom měli hotovou spodní – jednodušší – část.

Zateplení inkubátoru

čelní strana s okénkem
čelní strana s okénkem

obložení boxu
obložení boxu polystyrénem

otapetovaný polystyrén ve víku
otapetovaný polystyrén zapasovaný do víka


Poté následovalo úplné dokončení víka - tedy zabudování topného kabelu, úchytek a termostatu. Začala jsem rozvržením a rozměřením umístění jednotlivých částí a následným navrtáním potřebných otvorů do víka – tj. otvory pro uchycení topného kabelu, obou madel, ale také pro provlečení přívodního kabelu a čidla termostatu.
Při upevňování topného kabelu je potřeba dávat pozor, aby se topný kabel nikde nekřížil a pokud jsme na nějaký otvor při vrtání zapomněli a je třeba ho do víka vyvrtat dodatečně, tak abychom se do kabelu netrefili a tím ho nezničili. Kabel jsem vytvarovala do smyček obdobně jako jsou konstruovány topné rohože a mezi něj a víko jsem pro jistotu přidala ještě kartón, aby oddělil topný kabel od víka a chránil ho tak před přílišným zahříváním. Jako izolaci kartónu jsem použila zbytky samolepící tapety, kterou jsem ho tapetovala. Pak jsem podle vyměřeného rozvržení kabel k víku uchytila plastovými upínacími pásky. V místech, kde pásky obepínají topný kabel, jsem jeho izolaci ještě zvýšila izolační páskou. Tím je hotovo to asi nepracnější na celém inkubátoru.
Poté jsem víkem provlékla přívodní kabel čidla termostatu a následně jsem na vrch víka napevno uchytila i polystyren a přišroubovala úchyty. Pak už zbývalo jen termostat na hotové víko upevnit.

Sestavení víka, dokončení inkubátoru

karton - vedení kabelu
karton - vedení kabelu

víko zespoda - vedení kabelu a čidla termostatu
víko zespoda - vedení
kabelu a čidla termostatu

víko s termostatem
víko s termostatem

 inkubátor bez obložení
inkubátor bez obložení

 hotový inkubátor
hotový inkubátor
 


Vzhledem k dostatečně velkým madlům, které jsem použila, není manipulace se zatíženým víkem vůbec problematická a navíc při potřebě přemístění inkubátoru netaháte termostat na kabelu za sebou, stačí jej vypojit ze sítě a máte ho pořád kompletní a připravený k použití i mimo sezónu.

Inkubátor už prošel menší zkouškou, prozatím se zdá být pro inkubaci malých dráčků vhodný. Vložila jsem do něj krabičku s vodou nahoře opatřenou síťkou proti hmyzu – aby do ní nespadli zatoulaní malí dráčci – ta zajišťuje potřebnou vlhkost. Na dno je dále možné položit navlhčené ubrousky. A pak už jen inkubovat……

Zda bude inkubátor pro inkubaci gekončíků skutečně vhodný, se přesvědčíme až na jaře příštího roku (2009), kdy očekáváme první snůšky…
Poslední komentáře
13.05.2010 21:54:19: Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, delší dobu jsem se na stránky nedostala. Termostat RT-2C j...
17.02.2010 11:33:54: Dobrý den mohl by mi někdo poradit kde se dá sehnat termostat RT-2C ? Děkuji
 
Eublepharis macularius - gekončík noční a spol. ...